Laris Gaiser: Kam informacione inkriminuese për politikanë të rangut të lartë në Maqedoni

Shpërndaje

Gazetari Laris Gaiser që i publikoi në gazetën italiane “La Verita” provat për rastin “Zhvatja” që futën në burg edhe Katica Janevën, paralajmëron tërmet politik në Maqedoninë e Veriut. Gjatë një interviste për portalin “Allo” nga Serbia, transmeton SHENJA, Gaiser i ka sugjeruar Zoran Zaevit që sa më shpejtë të japë dorëheqje pasi që së shpejti do të publikojë prova shokuese që do ta rrëzojnë nga pushteti dosido.

Laris Gaiser, gazetar

“Unë di shumë më tepër. Unë kam informacione inkriminuese për politikanë të rangut të lartë, dhe ato i mbaj në kasafortë të gazetës “La Verita” pasi nuk kam dëshirë që ti mbaj provat tek nëna ime sikur Boki 13. Për fat të keq, do të më duhet të pres pak me publikimin për të mos rrezikuar burimet e mia në Maqedoni, por sinqerisht të them , duke pasur parasysh provat që kam paraqitur, kjo duhet të jetë e mjaftueshme për të vendosur kriminelët pas hekurave dhe për ta detyruar Presidentin Pendarovski të gjejë një kryeministër të ri. Ne kemi nevojë të ndihmojmë Maqedoninë të rimarrë dinjitetin dhe demokracinë e saj. Nëse unë do të isha këshilltar i Zaevit, dhe sikur të dija gjithçka që dija, menjëherë do ta këshilloja që të hiqte dorë nga posti. Për të mirën e tij dhe për të mirën e Maqedonisë. Herët a vonë ai do të duhet të largohet. Ai tashmë është në të kaluarën edhe ndërkombëtarisht i vdekur”.

Gaiser thotë se po të mos i kishte publikuar prova për “Zhvatjen”, prokuroria do i kishte fshehur provat dhe do e linte hetimin pezull.