Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë që injektohet me vaksinën eksperimentale të koronavirusit në SHBA

Shpërndaje

Studiuesit amerikanë kanë bërë sot injeksionin e parë njerëzor të vaksinës eksperimentale të koronavirus teksa e gjithë bota po kërkon mbrojtje me përhapjen e pandemisë.

Me injeksionin e kujdesshëm në krahun e vullnetares në institutin kërkimor Kaiser Permanente në Uashingto, ka nisur e shumëpritura faza e parë e testimeve për vaksinë e mundshme për COVID-19.

Injkesioni u krijua në kohë rekord pas shpërthiit të virusit në Kinë dhe përhapjes në të gjithë globin.

“Tashmë ne jemi grupi i koronavirusit”, thotë shefja e studimit në Kaiser Permanente Dr. Lisa Jackson. Ndërsa vllnetarja e testimit Jennifer Haller thotë: “Të gjithë duan të bëjnë diçka për këtë emergjencë. Kjo është një mundësi e mrekullueshme për mua për të bërë diçka”.

Edhe nëse testimi shkon mirë vaksina nuk do të jetë e gatshme për ërdorim të përgjithshëm për disa muaj, tha Dr. Anthony Fauci i institutit të shëndetit të SHBA.

Vaksina kandidate e quajtur mRNA-1273, është krijuar nga një grup me bazë në Massachusetts, Moderna Inc. Ata thonë se pjesmarrësit nuk mudn të infektohet sepse injeksioni nuk përmban vetë koronavirusin./TCH/