Pse e shkarkoi ministrin e brendshëm? Kurti: Tradhëti e dyfishtë ndaj qeverisë dhe Policisë, i kërkova Mustafës emër tjetër

Shpërndaje

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë arsyet se pse shkarkoi ministrin e brendshëm Agim Veliu që mund të çojë në rrëzimin e qeverisë së tij.

Kurti shprehet se pasi Veliu deklaroi se ishte pro shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, bëri tradhëti të dyfishtë ndaj qeverisë dhe Policisë pasi i nënçmoi në detyrën e tyre për të përballuar koronavirusin.

Kryeministri kosovar shprehet se nuk pati zgjidhje tjetër vetëm se të shkarkojë Veliun dhe t’i kërkojë Mustafës një emër tjetër për ministër të brendshëm.

“ I pyetur nga gazetari se a jeni pro shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, ish-ministri tha po sigurisht, kjo është e palejueshme dhe unë nuk kisha zgjidhje tjetër përpos ta liroj nga detyra ish-ministrin Veliu. E kam njoftuar kryetarin e LDK-së dhe kam kërkuar një emër tjetër”, ka thënë Kurti.

“Të jesh ministër i punëve të brendshme dhe të kërkosh kokë në vete shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme do të thotë ta nënçmosh Policinë e Kosovës”, shtoi kryeministri Kurti.