E pabesueshme/ Kalifornia nuk trembet nga koronavirusi, 40 mijë vetë i turren plazhit (FOTO/VIDEO)

Shpërndaje

Shtetet e Bashkuara janë më të prekurat nga Covid-19, por rritja e temperaturave ka detyruar mijëra amerikanë që jetojnë në Kaliforni të dalin në bregdet dhe të shijojnë rrezet e diellit.

Mediat amerikane raportojnë se shumë njerëz janë mbledhur në plazhe në Kaliforni gjatë një valë të nxehtë të ngjashme me verën, pavarësisht nga autoritetet duke i nxitur ata të shmangin udhëtimet atje dhe të vazhdojnë të praktikojnë masa distancimi shoqëror.

Mijëra persona kanë mbushur Newport Beach dhe Huntington Beach të Premten dhe të Shtunën, duke kundërshtuar urdhrat e qëndrimit në shtëpi, në mes të pandemisë koronavirus.

Guvernatori Gavin Newsom pranoi se shumë kalifornianë do të tundohen të mblidhen jashtë ndërsa shteti përjetonte mot të nxehtë. Por ai me anë të një postimi në rrjetet sociale deklaroi se : “Kalifornia mund të vazhdojë të rrafshojë kurbën nëse qëndrojmë në shtëpi dhe të praktikojmë distanca fizike. Ju keni fuqinë për të shpëtuar fjalë për fjalë.”

Rreth 40,000 persona në Newport Beach të Premten dhe turma të ngjashme pritej të Shtunën, raportoi Associated Press.