Bllokohen mbi 1 mijë shqiptarë në kufirin Serbi-Hungari, Kroacia ka bllokuar sot kufinjt (Foto)

Shpërndaje

Per shkak rritjes se numrit ta madh te viktimave dhe te infektuarve ne Serbi nga koronavirusi, Kroacia posa ka mbyllur kufijt me ket vend fqinje, cka ka shkatuar telashe ne komunikacion duke bllokuar qindra pasagjere kryesisht shqiptare per shkak kolonave dhe pritjevet te gjata ne kufi, njofton gazeta “Bota sot” nga vendi i ngjarjes.

Behet kolona te gjata deri ne 5-6 km dhe pritje deri ne tete ore te veturave dhe autobuseve me plote udhetar nga Kosova, Maqedonia dhe Lugfina e Presheves qe ia kane mesyer Zvicres. Gjermainise dhe vendeve tjera perendimore.

Mesohet se jane bllokuar mbi nje mije shqiptare ne kufirin Serbi-Hungari (Horgosh dhe Batrovci) pasi Kroacia ka mbyllur sot kufijte.

Reagimet dhe mesazhi i pare nga bashkebiseduest e bllokuar ne mes kufirin serbo-hungerez eshte qe tmos nisen per momentin qyteraret nga Kosova, Maqedonia nga Presheva se puna eshte viran.

Ne jemi te bllokuar qe 7 ore, tjone disa udheatre , kurse disa tjere thone qe nga 8-10 ore dhe kemi mbetur as te mas ase te para. Edhe nese niset dikush per vendet evropiane, te niset kah Hungaria, sepse Kroacia sapo i ka mbyllur kufitje. Edhe nese niseni bile merrni uje, buke, patligjana e qumesht qe mos t’ju hekin bile femijet./Nefail Maliqi