Osmani: Kuvendi do ta mbikëqyrë procesin e dialogut me Serbinë

Shpërndaje

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani u takua me shefen e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova me të cilën biseduan për zhvillimet e fundit në vend.

Osmani dhe ambasadorja Apostolova folën edhe për rolin e Kuvendit në procesin e dialogut si dhe agjendën e Kuvendit në muajt në vazhdim.

“Procesi i dialogut me Serbinë duhet të jetë i kujdesshëm. Ne nuk pranojmë asnjë version dialogu, me të cilin negociohet tërësia territoriale e Kosovës. Kuvendi do të ketë rol të rreptë mbikëqyrës dhe do të insistojmë maksimalisht në rritjen e transparencës për procesin e dialogut. Gjithashtu do të kërkojmë raportim në Kuvend për secilën fazë të negociatave”, ka thënë Osmani.