Karteli meksikan poston videon me pajisja të rënda ushtarake, ku dërgohet një mesazh për Qeverinë (Video)

Shpërndaje

Pamjet e tmerrshme tregojnë dhjetëra të armatosur me uniformë që pozojnë me armë të gradës ushtarake pranë kamionëve të blinduar të stolisur me inicialet e kartelit të dr*ogës Jalisco në Meksikë, ndërsa zyrtarët e lartë të vendit kanë filluar një hetim për këtë video.

Në atë që duket të jetë një shfaqje e pushtetit, disa dhjetëra burra të maskuar janë dëgjuar duke bërtitur se janë “njerëz të Menchos”, një pseudonim i përdorur nga shefi i Jelisco New Generation Cartel Nemesio Oseguera.

Pothuajse të gjithë burrat me uniformë, të veshur me jelekë antiplumb, kanë pushkë sulmi, dhe disa duket se kanë mitralozë të ushqyer me rrip ose pushkë snajperësh të kalibrit .50.

Zyrtari i lartë i sigurimit të Meksikës, Alfonso Durazo, shkroi të shtunën se videoja po analizohet për të konfirmuar nëse është autentike dhe kur është bërë.

Durazo shkroi në llogarinë e tij në Twitter se “nuk ka asnjë grup kriminal që ka aftësinë të kundërshtojë me sukses forcat federale të sigurisë, dhe aq më pak me këtë ngjarje të organizuar”.

Videoja u postua në faqet e mediave sociale të enjten, e cila përkoi me vizitën e Presidentit Andrés Manuel Lopez Obrador në shtetet e Guanajuato, Jalisco dhe Colima, disa nga fortesat e kartelit.

“Ata po dërgojnë një mesazh të qartë … që ata në thelb sundojnë Meksikën, jo Lopez Obradorin”, tha Mike Vigil, një ish shef i operacioneve ndërkombëtare për Administratën e SHBA për Zbatimin e Dr*ogës.