EKSKLUZIVE / Marrëveshja LSDM-BDl-BESA shumë afër, ja ministrat e rinj?!

Shpërndaje

LSDM, Lëvizja BESA dhe BDl janë shumë afër formimit të shumicës parlamentare dhe Qeverisë së re.

Burime të sigurta, por ende jozyrtare kanë arritur në portalin tonë ALBAZONE MEDIA, që ka marrëveshje mes koalicionit MUNDEMI dhe BDl-së dhe thuhet se tre subjektet politike kanë arritur t’i harmonizojnë programet e veta dhe qeverisës ndërsa është biseduar edhe për resoret ministrore.

ALBAZONE MEDIA ka arritur të siguroj edhe emrat e ministrave të rinj që sipas të gjitha gjasave do të përbëjnë kabinetin e ri qeveritar.

Lista e plotë e kabinetit qeveritar:

1. Zoran Zaev – Kryeminister

2. Arbër Ademi – zv.kryeministër (eurointegrime) – BDl

3. Radmilla Shekerinska – Mbrojtje (LSDM)

4. Oliver Spasovski – MPB (LSDM)

5. Nikolla Dimitrov – MPJ (LSDM)

6. Fatmir Besimi – Financa (BDl)

7. Venko Filipçe – Shëndetësi (LSDM)

8. Kreshnik Bekteshi – Transpot dhe Lidhje (BDl)

9. Arjanit Hoxha – Ekonomi (BESA)

10. Ljupco Nikollovski – Bujqesi (LSDM)

11. Damjan Mançeski – Administratë (LSDM)

12. Renata Deskosa ose Elizabeta Naumovska – Arsim (LSDM)

13. Goran Mileski – Pushtet Lokal (PLD)

14. Sedat Sulejmani – Kulturë (BESA)

15. Naser Nuredini ose Jeton Shaqiri – Ekologji (BDl)

16. Izet Mexhiti – Sistem Politik (BDl)

17. Mila Caroska – Politikë sociale (LSDM)

18. Arta Bilalli – Drejtësi (BDl)

19. Min pa resor PDSH

20. Min pa resor (TDP)

21. Min pa resor (NSDP)

22. Min pa resor (Romët)