Vuçiqi: Nesër mund të ketë marrëveshje finale, por nuk do ta nënshkruaj njohjen e Kosovës

Shpërndaje

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sonte në Uashington, pas bisedimeve me përfaqësuesit e Kosovës dhe kabinetit të presidentit amerikan, Donald Trump, se ai nuk mund ta pranonte dokumentin që përmbante një dispozitë për njohjen e ndërsjellë të Serbisë dhe Kosovës.

“Dokumenti i parë që kishim titullohej Normalizimi Ekonomik. Të dy palët erdhën dhe pala pritëse ndau një dokument me ne, për të cilin pala jonë nuk kishte njohuri. Ajo letër ishte jashtëzakonisht e vështirë, kishte 15 ose 16 pikë, dhe njëra prej tyre ishte reciprokisht përjashtuese. Unë e refuzova. Nuk është asgjë e re, e vetmja gjë që menduam ishte që ajo të mos qëndronte në dokumentin për stabilizimin ekonomik. Kabineti i Trumpit ishte i drejtë dhe të dëgjueshëm. Në dokumente të tjera, kjo dispozitë nuk është më atje”, tha fillimisht Vuçiq.

Ka momente të ndryshme politike, beson Vuçiq, dhe ai deklaron se lufta ende po vazhdon. Nëse do të ketë më shumë marrëveshje dhe takime në një nivel më të lartë – askush nuk mund të thotë në këtë moment, thotë ai.

Richard Grenell nuk tha në mënyrë specifike atë që mendoi, thotë Vuçiq, duke thënë se ata me të vërtetë dëshironin të dëgjonin palën serbe, raporton b92, transmeton Telegrafi.

“Nuk na ka munguar asgjë, për ne ishte një surprizë zyrtare, por jo thelbësore”, thotë ai.

“Nëse arrijmë të shtyjmë edhe disa gjëra të tjera, unë do të jem i kënaqur. Nëse do të kemi sukses ose jo – nuk mund ta them atë”, shtoi ai.

Ai u tha njerëzve në Serbi se nuk do ta nënshkruante njohjen. “E thashë me zë të lartë dhe të qartë”, thotë ai.

Raundi i dytë i negociatave midis Beogradit dhe Prishtinës përfundoi në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. Ivanka Trump, vajza e presidentit amerikan, e cila ishte e pranishme në të gjitha takimet e rëndësishme diplomatike, në të cilat babai i saj, Donald Trump, ishte veçanërisht i interesuar, gjithashtu u bashkua me bisedimet. /Telegrafi/