“Ejvallah”- Ja si i përgjigjet Rama komenteve të ministrit grek Dendias për Turqinë

Shpërndaje

Kryeministri Edi Rama iu “kundërpërgjigj” deklaratës së ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, se Turqia po shkatërron stabilitetin në rajon, me një fjalë të vetme.

“Ejvallah”, kështu e përshëndeti kreu i qeverisë ministrin grek në përfundim të konferencës së përbashkët për mediat, si për të treguar miqësinë e palëkundur me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Ministri Dendias u shpreh se Turqia po ecën në drejtim të kundërt me BE-në, dhe më tej i bëri thirrje unionit që të marrë masa, përfshirë këtu edhe transportin e materialeve ushtarake, të cilat sipas tij po destabilizojnë rajonin.

“Turqia po shkel kriteret themeltare të BE-së. Nga ana politike dhe ekonomike, i kemi dërguar letër Varlehey-t duke theksuar se Turqia po shkel unionin doganor, dhe se duhet të shqyrtohet marrja e masave.Komisioni të evidentojë të gjitha shkeljet deri në tërheqjen e unionit doganor, si një ide e qartë për sjelljen e Turqisë.

Kam theksuar dhe te homologët europianë veprimet e fundit që janë shqetësuese në Mesdheun Lindor, si dhe kam theksuar nevojën që të ndalohet eksporti i materialeve ushtarake përkundrejt Turqisë. Sepse këto materiale përdoren për veprime që destabilizojnë rajonin tonë. Duhet të kemi një të ardhme paqësore dhe për këtë jam në Tiranë”, – tha Nikos Dendias.

Konferenca e plotë: