Albin Kurti: Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht

Shpërndaje

Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave. Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin Kurti si më të votuarin në zgjedhjet parlamentare të vitit qershorit 2017 dhe zgjedhjeve të vitit të tetorit 2019. Pavarësisht kësaj, Vetëvendosje dhe Kurti nuk kanë arritur ta mbajnë timonin qeverisës më shumë se 50 ditë, kur në mars të këtij viti një mocion mosbesimit rrëzoi Kurtin.

Zhvillimet e fundit pas aktakuzës së Prokurosisë së Dhomave të Specializuara ndaj disa prej liderëve kryesorë të UÇK-së, pasojat në politikën e brendshme, zgjedhja e presidentit, zgjedhjet presidenciale në Amerikë dhe fati i marrëveshjeve të Washingtonit, si dhe dialogu me Serbinë janë disa nga temat e diskutuar në një intervistë të gjatë me liderin e Vetëvendosjes.

Intervista e plotë KËTU