Obama: Biden do të përballet me një seri sfidash të jashtëzakonshme

Shpërndaje

Ish presidenti i Amerikës, Barack Obama ka uruar presidentin e zgjedhur, Joe Biden për fitoren.

Ai përmes një postimi në rrjetet sociale ka thënë se populli amerikan është me fat që Bidenin do ta ketë në krye të vendit në një kohë kur është situata e vështirë.

“Ne jemi me fat që Joe mori atë që duhet për të qenë President. Sepse kur të futet në Shtëpinë e Bardhë në janar, ai do të përballet me një seri sfidash të jashtëzakonshme si asnjë President tjetër në hyrje – një epidemi e egër, një ekonomi e pazakontë dhe sistem drejtësie, një demokraci në rrezik dhe një klimë në rrezik.” ka shkruar Obama.

Tutje ai është shprehur optimist se Biden do ta bëjë punën mirë, dhe u ka kërkuar mbështetje amerikanvë.

“Rezultatet e zgjedhjeve në çdo nivel tregojnë se vendi mbetet thellësisht dhe hidhur i ndarë. Do te mbetet jo vetem Joe dhe Kamala, por secili prej nesh, te bëjmë pjesën tonë – të shtrihemi përtej zonës sonë të rehatisë, të dëgjojmë të tjerët, të ulim temperaturën dhe të gjejmë ndonjë terren të përbashkët nga i cili të ecim përpara, të gjithe nga ne duke kujtuar se jemi një komb, nën Zotin.Më në fund, dua të falënderoj të gjithë ata që punuan, organizuan dhe dolën vullnetarisht për fushatën Biden, çdo amerikan që u përfshi në mënyrën e tyre, dhe çdo njeri që votoi për herë të parë. Përpjekjet tuaja bënë diferencën. Shijojeni këtë moment. Pastaj rri i angazhuar. E di që mund të jetë e lodhshme. Por që kjo demokraci të durojë, kërkon qytetarinë tonë aktive dhe përqendrimin e qëndrueshëm në çështjet – jo vetëm në një sezon zgjedhjesh, por të gjitha ditët në mes.”, ka thënë Obama.

Ai në fund ka shprehur gatishmerinë që ai dhe bashkëshortja e tij Michelle do ta mbështesin Biden në detyrën e tij të re.

“Demokracia jonë ka nevojë për të gjithë ne më shumë se kurrë. Dhe Michelle dhe unë mezi presim të mbështesim Presidentin tonë të ardhshëm dhe Zonjën e Parë megjithatë mundemi.”, ka përfunduar Obama./21Media