Enver Idrizi: Kur në këtë qytet nderkombëtar kemi një “Skënderbe”, pse t’mos kemi edhe në tokat shqiptare një “Skenderbe” në Medvegjë dhe Nish?

Shpërndaje

Me ftesë të diasporës shqiptare dhe medias zvicerane, kampioni botëror i karatesë Enver Idrizi ishte në Zvicër me rastin e 552 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, transmeton “Kosovo Insights”.

Mediat zvicerane, raportuan se Idrizi tha se “Medalja e Skenderbeut ishte medalja më e madhe në karrierën e tij që ai fitoi në Zvicër”.

Idrizi ka deklaruar se Kur kemi” Skenderbe “në këtë qytet ndërkombëtar, pse të mos kemi edhe në vendet shqiptare dhe qytete si Medvexha dhe Nishi. Ai është heroi ynë kombëtar, ai është i pranishëm kudo ku ka shqiptar.Kjo deklaratë ka irrituar serbët.

“Kur kemi” Skenderbeg “në këtë qytet ndërkombëtar, pse të mos kemi” Skenderbeg “në vendet shqiptare dhe qytete si Medvedja dhe Nishi. Ai është heroi ynë kombëtar, ai është i pranishëm kudo ku ka shqiptarë, ka 20,000 të tillë këtu në Gjenevë, ka mbi 300,000 të tillë në Zvicër. Ai duhet të tërheqë vëmendjen e të gjithëve për virtytet e shqiptarëve, ai çliroi popujt e tjerë në Ballkan, “tha ai, duke shtuar se ai” do të financonte ngritjen e monumenteve në Nish dhe Medvegjë “.

Enver Idrizi, i cili është me origjinë shqiptare nga Maqedonia, ka lindur në Shkup në 1966, dhe aktualisht jeton në Gjermani, dhe në një kohë ai madje ishte anëtar i ekipit kombëtar të Kroacisë pas shpalljes së pavarësisë së saj.Në atë kohë, ai ishte fituesi i parë i medaljes në historinë e Kroacisë.

Lajmi i plotë:

I ftuar nga diaspora shqiptare dhe mediat zvicerane, kampioni boteror i karatese Inver Idrizi ka qendruar ne Zvicër me rastin e 552-vjetorit te vdekjes se Skenderbeut, i cili ka përkujtuar heroin tone kombëtar duke vene lule prane bustit te tij në Gjenevë, njofton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

Aucune description disponible.“Çmimi i “Skënderbeut” ishte medalja më e madhe në karrierën time qe kam marrur në Zvicër dhe vizita e sotme sot ketu para bustit te Skednderbeut ne Gjenevë”, ka thenë sot në Gjenevë para dhjtar mergimtareve dhe mediave zvicerane, duke perkujtuar dhe shfletuar sukseset e tij si kampion botëror i karatese Enver Idrizi i cili para 24 vitesh më parë ai ne nje mbremje gala ne Zurich ju ishte ndare Çmimi meritor “Skënderbeu” nga zvicerani Dr. Christian Shmidt ne emër të mediave shqiptare.

Per Enver Idrizin duket se tashme sukseset nuk jane dicka interesante apo qe ngjallin ndonje entuziazem tek ai, pasi qe ndere vite shume shkolla e sheshe kane marrur emrin e tij. Shume qytete e kane shpallur si qytetare nderi, sikur Mitrovica e fundit. Liderë, Presidentë e Kryeministra e kane nderuar me dekorata e me medalje si nder i kombit, pra, te gjitha keto qe per dike jane vetem enderr, Enveri i ka arritur dhe i ka bere zhgnderr duke i realizuar ne moshen me te mire.

Enver Idrizi nga Gjeneva del me një propozim kombëtar: Kur në këtë qytet nderkombëtar kemi një “Skënderbe”, pse t’mos kemi edhe në tokat shqiptare një “Skenderbe” në Medvegjë dhe Nish?

Kampioni botëror Enver Idrizi përkujton presidentin historik: Rugova ky burre i madhë “Ismajl Qemajli” i Kosovës! | Presheva Jonë“Heroi ynë Kombëtar, Skënderbeu ka “shkelur” kudo ku ka shqiptarë, nëpër botë, siq kishte edhe ketu ne Gjenevë mbi 20 mije dhe në Zvicer mbi 300 mijë, për të sjellë në vëmendjen e të gjithëve virtytet e shqiptarëve dhe lavdinë e tij. Ky bust i Skënderbeut ne Gjenevë, në një metropol evropian dhe qender nderkombëtare, bazuar nga lufta e heroit tone kombetar i cili cliroi edhe popuj tjere ne ballkan deri ne Venedik, Skenderbeu yne tashme nuk eshte vetëm nje hero kombëtar, por edhe nderkombëtar..” ka thenë sot ne Gjenevë para mergimitareve dhe gazetareve zviceran legjenda e gjallë e karatese Enver Idrizi.

Sipas Enver Idrizit, figura e Skënderbeut si nje simbol i rrezistencës dhe lirise kombëtare, duhet të shërbejë si model i unifikimit per liderët tane, sidomos ata në Tirane dhe Prishtinë, por edhe në Kosaovë, në kohë të përqarjeve dhe mosmarrëveshjeve. Ky shekull në të gjitha trojet shqiptare pa përjashtuar këtu edhe mërgatën tonë, në të pesë kontinentet e botës njihet si “Shekull mbarëkombëtar i Skënderbeut”

Aucune description disponible.Kampionit i karatese Enver Idrizi per gazeten zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch” per fund ka thenë propozuar qe “Një “Skenderbe” dua ta shof edhe en medvgjë dhe Nish. Kur ne Gjenevë kemi një “Skënderbe”, pse t’mos kemi edhe në tokat shqiptare nje Sjkendferbe ?!.. Cdo iniciator, unë do ta ndihmoj dhe financoj për ngritjen e bustit te heroit tone kombëtar “Skendrebeut” ne keto dy qytete shqiptare..”

Do përkujtur se busti i Skënderbeut ndodhet edhe në Gjenevë, i përuruar më 1 nëntor 1997, realizuar nga Odhise Paskali, është i vendosur në pragun e madh që quhet William Poppard, buzë liqenit Leman (Lac Léman) me shikim nga liqeni, kjo vepër arti skalit madhështinë e historisë tonë kombëtare.

Skënderbeu ose Skënderbej (Skender Bey) lindi më 6 maj 1405 dhe vdiq më 17 janar 1468. Është kryetrimi dhe Heroi gjithe kombëtar i shqiptarëve, figura më e ndritshme në historinë e shqiptarëve ne ballkan dhe perendim.