“Vajza më e fortë në botë”, vetëm 7 vjeçe ngre 80 kg

Shpërndaje

Një vjazë 7-vjeçare që mund të ngrejë peshë 80 kg ka zbuluar se ajo thjesht “e pastron mendjen dhe e bën atë”.

Vogëlushja Rory van Ulft 7 vjeçare, nga Ottowa, filloi peshëngritjen menjëherë pas ditëlindjes së saj të pestë pasi iu kërkua në një klasë gjimnastike, transmeton rtv21.tv.

Ajo u kurorëzua kohët e fundit si Kampione Kombëtare e të Rinjve në peshëngritje nën 11 dhe nën 13 vjeç në klasën e peshave 30 kg, duke e bërë atë kampionen më të re të të rinjve amerikanë në histori, me babanë e saj Cavan. “Do të ishte e drejtë të thuash Rory është më e forta vajzë e vogël në botë”, u shpreh babai i saj.

Ndërkohë ai këmbënguli që hobi i pazakontë është i sigurt për vajzën e tij, duke shpjeguar: Siguria e saj është përparësia kryesore e të gjithëve. Ajo përparon në stërvitjen e saj për të dy sportet me kujdes dhe metodikisht.

“Bazuar në totalin e saj aktual të Sinclair, Rory nuk është vetëm shtatë vjeçarja më e fortë në botë. Ajo ka të ngjarë të jetë gjithashtu vajza apo djali më i fortë shtatë vjeçar që ka jetuar ndonjëherë, për të cilët ka rezultate të verifikueshme të konkurrencës”.

Por Rory e sheh veten si një gjimnaset para së gjithash, duke kaluar nëntë orë në javë duke u stërvitur për katër orë në peshëngritje.

Pasi ajo fitoi medaljen e saj të parë të gjimnastikës ajo u tha prindërve të saj se më shumë preferongjimnastikën sesa peshëngritjen.

“Më pëlqen të bëhem më e fortë. Të jesh më e fortë më lejon të bëj më shumë dhe të bëhem më e mirë në gjithçka që provoj”, u shpreh Rory.

Ajo gjithashtu mban tatuazhe të përkohshme për shfaqjet e saj .

Prindërit e saj gjithashtu thonë se ajo nuk ka ambicie aktuale olimpike sepse ajo është aq e re, me Rory duke shpjeguar ‘Kjo lloj gjëje nuk ka shumë rëndësi për mua”.

VIDEO