Zvicra fut edhe 11 shtete në listën e karantinës

Shpërndaje

Zvicra ka shtuar 11 shtete dhe disa rajone në Itali e Austri në listën e karantinës.

Nga 14 dhjetori, shtetasit e 11 shteteve të reja do të duhet të jenë në izolim për 10 ditë kur të hyjnë në Zvicër.

Sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik (BAG), SHBA, Portugalia, Polonia, Hungaria, Gjeorgjia, si dhe shtetet e Ballkanit Serbia, Kroacia, Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut e kanë të detyruar karantinën.

Kosova dhe Shqipëria janë dy shtetet e vetme të paprekura në Ballkan.

Kujtojmë që në Zvicër janë raportuar 373 mijë e 831 raste të infektuara me COVID-19.

5 mijë e 985 persona kanë vdekur në këtë shtet si pasojë e këtij virusi, ndërsa 291 mijë e 500 janë shëruar.