Vjosa Osmani presidente, fakt i kryer

Shpërndaje

Kandidatja e iniciativës “Guxo” në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Vjosa Osmani, përveç thyerjes së rekordit për numrin e madh të votave që ndonjë lider partiak ka marrë ndonjëherë në zgjedhje (pas shpalljes së pavarësisë), është afër që të zyrtarizohet edhe si presidente e vendit.

Lëvizja Vetëvendosje do të tentojë si e vetme të krijojë të gjitha institucionet, pasi që siç raportohet deri tash, i ka numrat e mjaftueshëm, me dy subjekte minoritare që të zgjedhin kryeministrin, kryeparlamentarin dhe presidenten.

Pra, fituesi i zgjedhjeve të 14 shkurtit pretendon tri pozitat kryesore të vendit. Mandatari i Qeverisë, Albin Kurti, kryeparlamentar Glauk Konjufca dhe presidente Vjosa Osmani.

Nga iniciativa “Guxo” kanë bërë me dije se zgjedhja e Vjosa Osmanit për presidente të vendit tashmë është një fakt i kryer, jo pse ajo ka shpallur kandidaturën e saj për këtë pozitë, por se këtë kandidaturë ia legjitimuan qindra mijëra qytetarë në zgjedhjet e fundit.

E, përderisa fituesit e zgjedhjeve ndihen komod, nga Partia Demokratike e Kosovës, mendojnë se në këtë fazë shumë më me rëndësi është certifikimi rezultatit zgjedhor dhe konstituimi i Kuvendit të Kosovës.

Rejhan Vuniqi: Zgjedhja e Vjosa Osmanit presidente, fakt i kryer!

Ish-zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi, aktualisht anëtare e iniciativës “Guxo”, në një prononcim dhënë gazetës “Bota sot”, ka thënë se zgjedhje e kandidates së tyre për presidente të vendit tashmë është një fakt i kryer.

Vuniqi shprehet se vendi meriton një presidente sikurse Vjosa Osmani.

Ajo madje Osmanin e quan një figurë unifikuese, kredibile dhe me fuqi jashtëzakonisht të madhe.

“Zgjedhja e Vjosa Osmanit për të paren e vendit tashmë është fakt i krye, jo vetëm pse ajo ka shpallur kandidaturën e saj për këtë pozitë, por këtë kandidaturë ia legjitimuan qindra mijëra qytetarë me votën e tyre dhe mbështetjen e pa rezervë që i dhanë më 14 shkurt. Ky vullnet dhe kjo dëshirë e qytetarëve të Kosovës patjetër se do të bëhet realitet. Kosova e meriton një presidente sikur Vjosa Osmani, një figurë unifikuese, kredibile dhe me fuqi jashtëzakonisht të madhe politike”, ka thënë Vuniqi, për gazetën “Bota sot”.

E pyetur se si do të sigurohen votat e nevojshme për ta bërë Osmanin të parën e vendit, ajo ka deklaruar se sigurimi i 2/3 në Kuvendin e Kosovës nuk do të paraqes ndonjë problem apo pengesë të radhës.

“Votat e nevojshme për emërimin e Vjosa Osmanit për të parën e vendit janë siguruar më 14 shkurt, kur edhe u votua masivisht lista e përbashkët VV-Lista Osmani. Është mese e qartë se nevojitet prezenca e 2/3 të deputetëve në sallë për të cilën mendoj se as kjo nuk do të paraqes ndonjë problem apo pengesë të radhës, pasi që çdo vendim tjetër i partive politike do ta dërgojë Kosovën në zgjedhje tjera dhe kjo besoj nuk i konvenon askujt, e më së paku partive politike dhe qytetarëve të Kosovës që tashmë janë lodhur nga zgjedhjet e shpeshta, e sidomos tani kur ende jemi duke u ballafaquar me pandeminë”, ka thënë ajo.

Tutje, ajo lidhur me zgjidhjen e çështjes së postit të presidentit ka nënvizuar se duhet një diskutim paraprak me partitë tjera politike në parlament, si dhe një konsensus i plotë dhe pa kushte.

“Kërkohet diskutim paraprak me partitë politike në parlament dhe një konsensus i plotë dhe pa kushte, gjithmonë duke marrë parasysh të mirën e vendit dhe qytetarëve të saj, por edhe për një imazh pozitiv që do të shfaqte Kosova në rajon dhe më gjerë”, ka theksuar Rejhan Vuniqi.