Tërmet në Adriatik, lëkundjet ndjehen në zonën bregdetare të Shqipërisë

Shpërndaje

Një tërmet me magnitudë 3.5 ballë ballë ka rënë në orën 14:00 të ditës së sotme në Detin Adriatik. Sipas Qendrës Europiane Mesdhetare të Sizmiologjisë, tërmeti ka rënë në një thellësi prej 2 km dhe 25 km nga Durrësi, dhe 11 km nga Kavaja.

Mësohet se lëkundjet e tërmeti janë ndjerë në zonën bregdetare, por nuk ka të dhëna për dëme materiale.

Kohët e fundit rajoni i Ballkanit është përfshirë nga tërmete të njëpasnjëshme, më të fundit janë regjistruar në Gostivar të Maqedonisë së Veriut dhe në Greqi.

https://www.emsc.eu/Earthquake/earthquake.php?id=963674

Ndryshe sot Adriatiku eshte goditur na shume termete:

https://www.emsc.eu/Earthquake/earthquake.php?id=963684