Zjarr në një apartament në Francë, heronjtë sërish muslimanë (Video)

Shpërndaje

Një grup të rinjsh në Nantes, me përkatësi muslimane, u bënë heronj pasi shpëtuan një familje nga një zjarr që përfshiu apartamentin e tyre në një ndërtesë.

Pamjet dramatike tregojnë të rinjtë që ndihmojnë familjen të shpëtojë nga një apartament në katin e tretë, ndodhur kjo të dielën pasdite.

Ata sollën dyshekë në bazën e ndërtesës dhe një çift fëmijësh gjashtë muajsh u hodh në vend të sigurt.

Ndërsa foshnja u transferua në spital në gjendje kritike, por ata thonë se ai po shërohet.

Një nga të rinjtë e përfshirë në shpëtim, Tahmid, tha për faqen e internetit Ouest-France se vendimi për të hedhur foshnjën nga ballkoni ishte “zgjidhja e fundit e mundshme” pasi tymi po përhapej me shpejtësi.

Zjarri u përhap në apartamente të tjera në ndërtesë dhe zjarrfikësit shpëtuan disa njerëz të tjerë.

Kenza Zekkar, presidente e organizatës lokale të të rinjve Bien-être et solidarité Pays de la Loire, i tha BBC se ajo kishte organizuar një shpëtim familjar ndërsa banorët lokalë prisnin mbërritjen e shërbimeve të zjarrit.