Mbi 200 vik.tima, Izraeli firmos ar.mëpushimin me Hamasin pas 11 ditësh luftë

Shpërndaje

Pas 11 ditësh luftë me Hamasin që la mbi 200 vik*tima dhe mijëra të pla*gosur Izraeli vendosi që të pranonte një ar*mëpushim në Rripin e Gazës.

Egjipti është vendi që ndërmjetësoi për të arritur marrëveshjen e ar*mëpushimit, ndërsa ende nuk janë publikuar detajet.

Nuk është e qartë se kur ar*mëpushimi do të hyjë në fuqi. Një zyrtar i Hamasit, megjithatë, tha se ar*mëpushimi me Izraelin do të fillonte të Premten në 02:00.

Të dy palët intensifikuan sul*met në 24 orët e fundit në pritje të ar*mëpushimit.

Zyrtarët shëndetësorë të Gazës thanë se të paktën 232 palestinezë janë vr*arë që nga fillimi i konfliktit, duke përfshirë 65 fëmijë, ndërsa në Izrael janë 12 personat që humbën jetën.