Turqia shpëton 42 migrantë të parregullt në kufi

Shpërndaje

Forcat turke të sigurisë shpëtuan 42 migrantë të parregullt, të cilët u dërguan në mënyrë të paligjshme në provincën veriperëndimore Edirne të Turqisë nga forcat greke të sigurisë në kufirin midis Turqisë dhe Greqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim, Ministria turke e Mbrojtjes tha të martën se forcat greke të sigurisë vazhduan trajtimin e tyre çnjerëzor ndaj migrantëve të parregullt.

Ministria theksoi se 42 migrantë të parregullt, përfshirë 12 që ishin krejtësisht të zhveshur, u lejuan të kalojnë në rajonin Nazımbey Ciftligi për të përmbushur nevojat e tyre urgjente.

Migrantët e parregullt u thanë forcave të sigurisë se pasi u goditën në Greqi, atyre nuk iu dha ushqim dhe ujë dhe u trajtuan shumë ashpër. Rrobat e tyre gjithashtu u hoqën plotësisht dhe ata u rra*hën dhe u dërguan në Turqi me forcë.