Biden nominon Jeff Hovenier ambasador të ardhshëm të SHBA-së në Kosovë

Shpërndaje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Bide, ka nominuar shtatë diplomatë të cilët do të shërbejnë në vende të ndryshme të botës, ai ka nominuar edhe ambasadorin e ri për Kosovën.

Jeff Hovenier është nominuar për ambasador të ardhshëm të SHBA-së në Kosovë.

Lidhur me nominim e tij, ka shkruar edhe ambasadori aktual i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, transmeton Telegrafi.

“Urime kolegut dhe mikut tim Jeff Hovenier për nominim e tij si Ambasadori i ardhshëm i SHBA në Kosovë”, ka shkruar Kosnett në Twitter.

Ndryshe, Jeffrey Hovenier, ishte Ushtrues i Detyrës së Shefit të Misionit dhe Ministër Këshilltar për Çështjet Politike në Ambasadën e SHBA në Berlin, Gjermani. Ai gjithashtu shërbeu në misionet e SHBA në Kroaci, Greqi, Panama, Paraguai dhe Peru; në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE); dhe në stafin e të Dërguarit Special të KB për Statusin e Kosovës.

Detyrat e tij në Uashington përfshijnë shërbimin si Drejtor për Çështjet e Evropës Qendrore dhe Juglindore në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe në Byronë e Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike me përgjegjësi për NATO dhe Çështjet e Evropës Qendrore.