Italia gjunjëzon Belgjikën dhe kalon në gjysmëfinale të Euro 2020

Shpërndaje

Italia është gjysmëfinalistja e dytë e Euro 2020.

Të kaltrit e Mançinit kanë gjunjëzuar Belgjikën, duke triumfuar me rezultatin 1-2 në sfidën e zhvilluar në Mynih.

Fillimisht, ishte mesfushori Barella që zhbllokoi rezultatin për Italinë në minutën e 31’, ndërsa Insigne në minutën e 44’, kurse te Belgjika, Lukaku ngushtoi rezultatin në 2:1.

Falë kësaj fitoreje, italianët arritën të siguronin një biletë për në gjysmëfinalen e Europianit, ku do të përballen me Spanjën.