Mësohet arsyeja pse u shkaktua vatër zjarri në oqean (Video)

Shpërndaje

Kompania shtetërore e naftës e Meksikës, Pemex tha se një zjarr u shkaktua nga një çarje e një tubacioni të gazit nënujor në Gjirin e Meksikës porse se është shuar.

Por videot tregojnë se flakët nuk kishte gjë që i ndal as në ujë!

Zjarri në det u shua në 10:45 pas mëngjesit pas një rrjedhje gazi rreth 500 metra nga një platformë shpimi, Pemex shkroi në Twitter.

Ata gjithashtu thanë se asnjë lëndim nuk u raportua të ketë ndodhur.

Atyre iu deshën rreth pesë orë për ta vënë incidentin nën kontroll.

Kompania tha se përdorte anije për të pompuar ujin mbi flakët nënujore, edhe pse azoti u përdor gjithashtu për të kontrolluar zjarrin, raporton Reuters, duke cituar një raport të incidentit në Pemex.

Publikimet meksikane dhe gazetarët që raportuan për incidentin ndan video që tregojnë skenën tronditëse të zjarrit.