Pamje nga vendi ngjarjes, polici kroat: Ky është ndër aksidentet më të rënda që kam parë

Shpërndaje

Rreth orës 6:20 ndodhi një aksident i rëndë trafiku afër Slavonski Brod, Kroaci. Autobusi ishte i linjës Frankfurt-Prishtinë dhe kishte rreth 60 pasagjerë.

Të paktën dhjetë pasagjerë kanë vdekur dhe dhjetëra u plagosën gjatë rrëzimit. Shifrat e para flisnin për tre të vdekur, pastaj tetë, dhe më pas policia raportoi se dhjetë njerëz ishin vrarë.

Sipas SB Online, një polic kroat në vendin e ngjarjes tha se në autobus ishin rreth 60 vetë.

“Ishte plot”, tha ai. Ai zbuloi se rreth 30 persona janë dërguar me urgjencë në spital.

Ai thotë se mosha e të vdekurve dhe të plagosurve ende nuk dihet gjersa nuk dëshironte të spekulonte për këtë.

“Ky është një aksident i rëndë automobilistik. Unë mendoj se është një nga më të vështirat që kam parë”, tha ai.

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Vili Berosh raportohet se ka shkuar në vendin e ngjarjes.