Shaqiri: Nëse luajmë futbollin tonë, gjithçka mund të ndodh

Shpërndaje

Kombëtarja e Zvicrës do të përballet me Spanjën, në çerekfinale të “Euro 2020”. Në këtë takim do të mungojë Granit Xhaka i cili është kapiten i Zvicrës, por zviceranët do të jenë në duar të sigurta, pasi zëvendës-kapiten është Xherdan Shaqiri. Shaqiri do të jetë lideri i “Helvetikëve” në duelin e çerekfinales ndaj Spanjës.

“Jam shumë krenar që drejtoj skuadrën në një ndeshje kaq të rëndësishme dhe dua të tregoj aftësitë e mia dhe ta ndihmoj ekipin. Ne kemi treguar që nuk dimë vetëm të mbrohemi, por edhe të shënojmë më shumë se një gol. Nëse ne e tregojmë futbollin tonë në fushë, gjithçka është e mundur. Nuk do të thotë që kam paraqitje të keqe nëse nuk shënoj ose nuk bëj asistime, në fakt unë jam duke bërë punë të madhe në mbrojtje dhe duke ndihmuar skuadrën”, tha mes tjerash Shaqiri.

Përballja e parë çerekfinales në mes Zvicrës dhe Spanjës, nis në orën 18.00.