COVID-19, thirren ezane nëpër xhamitë në Evropë në shenjë inkurajimi gjatë pandemisë

Shpërndaje

Afër 100 xhami në Gjermani dhe Holandë të premten u jehuan me thirrjen e ezanit si një gjest mbështetjeje për muslimanët në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID), raporton Anadolu Agency (AA).

Thirrja për lutje u këndua nga xhamitë që i përkasin organizatës ombrellë muslimane turke DITIB dhe Bashkësisë Islame Vizioni Kombëtar (IGMG), një nga shoqatat më të mëdha muslimane turke të Gjermanisë.

Fahrettin Alptekin, përfaqësues i DITIB në Essen të Gjermanisë, tha për AA që ezani u dëgjua nga mbi 50 xhami lokale.

Alptekin tha se ezani që thirret me altoparlant zakonisht nuk lejohet në Gjermani, përveç rasteve të veçanta.

Ndërkohë, thirrja e ezanit me altoparlant është duke u përhapur gjithnjë e më shumë në Holandë për ta promovuar solidaritetin kundër virusit.

Pas Italisë dhe Spanjës, Gjermania është vendi më i goditur në Evropë nga pandemia.

Virusi, i cili për herë të parë u shfaq në qytetin Wuhan të Kinës, është përhapur në mbarë botën, duke shkaktuar vdekjen e mbi 59 mijë njerëzve deri më tani.