Si ta kuptoni se keni mungesë të vitaminës C?

Shpërndaje

Vitamina C është e rëndësishme për forcimin e kockave dhe dhëmbëve dhe është gjithashtu thelbësore për marrjen e hekurit, ndër të tjera.

Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C në mënyrë që plagët të shërohen, dhëmbët dhe kockat tona të jenë të forta.

Ajo gjithashtu merr pjesë në krijimin e proteinave vitale që ndërtojnë lëkurën tonë, ligamentet dhe enët e gjakut.

Mungesa e saj ndikon që enzimat në trup të mos jenë në gjendje të krijojnë molekulat që na duhen çdo ditë, siç janë kolagjeni dhe karnitina.

Përveç kësaj, vitamina C është një antioksidues i rëndësishëm që zvogëlon efektet e dëmshme të radikaleve të lira, të cilët janë ndër “fajtorët” kryesorë për shenjat e para të plakjes.

Vitamina C mbron lëkurën nga rrezatimi i dëmshëm UV dhe është gjithashtu i domosdoshëm për sintezën e kolagjenit.

Kolagjeni është i rëndësishëm për strukturën e lëkurës, kështu që vitamina C lehtëson formimin e rrudhave të para dhe promovon shërimin e plagëve.

Kur niveli i kësaj vitamine në gjak është më i ulët se sa duhet të jetë, mund të shkaktojë probleme të shumta të lëkurës, të cilat së pari do të ndikojnë në pamjen: lëkura bëhet më e ashpër, duket më e vjetër, shfaqen mavijosje të vogla ose gjakderdhje rreth folikulave të flokëve dhe të ngjashme.

Flokët tuaj po bien më shumë se zakonisht

Nëse flokët tuaj gjithmonë kanë qenë të fortë dhe të trashë, dhe vini re që kohët e fundit ka qenë të pajetë dhe është grisen lehtë, është e mundur që të jetë mungesë e vitaminës C.

Rekomandimet e mjekëve thonë se burrat duhet të marrin 90 miligramë vitaminë C në ditë, gratë 75 miligramë, dhe duhanpirësit kanë nevojë për të paktën 35 miligramë shtesë të kësaj vitamine gjatë ditës.

Mungesa e vitaminës C do të ndikojë që mishrat e dhëmbëve të preken nga infeksionet dhe do të fillojnë të rrjedhin gjak.

Pasojat, natyrisht, varen nga sa kohë nuk merrni mjaftueshëm nga kjo vitaminë e rëndësishme. Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë C për disa ditë ose disa javë, mund të prisni mbrojtje më të dobët ndaj efekteve të dëmshme të radikaleve të lira.

Por nëse zgjat, do të ndjeni pasoja më serioze: dobësi dhe lodhje, etj.

Dhëmbët tuaj janë të këqij

Dhëmbët tanë janë bërë nga dentina, indi që i jep formë, dhe i cili mbulon smaltin. Dentina ka nevojë për vitaminë C për të qëndruar të shëndetshëm. Pa këtë vitaminë, dhëmbët prishen. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hani mjaft fruta dhe perime.

Ju merrni mavijosje lehtë

Një studim i kryer në Australi tregoi se mavijosja “nga askund” ndonjëherë është shenjë e mungesës së vitaminës C.

Nëse vëreni se shërimi zgjat më shumë, është e mundur që të ketë mungesë të vitaminës C, dhe që trupi të mos prodhojë mjaftueshëm kolagjen, i cili ngadalëson rikuperimin, kështu që rritni pak konsumimin e frutave të dimrit.

Nyjat tuaja lëndohen Kjo është një nga shenjat e para të mungesës së vitaminës C, e cila, si një antioksidues, lufton proceset inflamatore në trup. Mungesa e vitaminës C ndo të ndikojë në paraqitjen e dhimbjeve në nyja.

Ju jeni më të lodhur se zakonisht

Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë C, do të lodheni më shumë se zakonisht. Nëse jeni i përgjumur dhe i ngadaltë, më shumë se zakonisht, është e mundur që ju duhet të rrisni konsumimin e kësaj vitamine.

Thonjtë tuaj dëmtohen lehtë

Nëse thonjtë tuaj janë të brishtë dhe prishen lehtë, mund të keni mangësi të vitaminës C. Pa këtë vitaminë, trupi nuk mund të absorbojë hekurin që marrim. Dhe nëse na mungon hekuri, thonjtë dëmtohen. Burime të mira të vitaminës C janë agrumet, domatet, majdanozi, rrika, specat jeshilë, perimet me gjethe jeshile, hithra, spinaq, shega, speca të kuq, pjepra, luleshtrydhet, qershia, manaferra, lakra, patatet…/21Media