Meta cakton zgjedhjet më 13 tetor, Rama e quan “çmenduri të dytë”

Shpërndaje

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta në një deklaratë për mediat ka konfirmuar se 13 tetori 2019, do të jetë data e re e zgjedhjeve. “Dekreti për datën e re të zgjedhjeve, është data 13 tetor. Dy arsyet pse kam vendosur këtë datë, sepse është dita më e shpejtë për të organizuar zgjedhjet vendore gjithëpërfshirëse. Arsyeja e dytë është sepse si e kam nënvizuar edhe në 8 qershor, kur e zhdekretova datën e zgjedhjeve, ka të bëjë me garantimin e vazhdimësisë të integrimit evropian, mos shkëputjet të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut për çeljen e negociatave. Kemi humbur shumë kohë, por për fat të mirë në agjendën e BE është për të marrë një vendim për çeljen e negociatave në tetor, dhe mbledhja është me 18”, tha Meta.

Por menjëherë pas kësaj ka reaguar kryeministri Edi Rama, duke e quajtur “çmenduri të dytë”. Në një reagim në ‘Twitter’, Rama shkruan: “A ju thashë prisni çmendurinë e dytë? Tani thjesht mëshirojeni. Data e nxjerrë nga filxhani i revolucionit imagjinar është një nullum absolutum dhe quod nullum est nullum producit effectum. 30 qershori është vetmja datë zgjedhjes.” Paraditen e së enjtes, Presidenti Meta zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të partive opozitare si dhe disa ambasadorë. Ndërkohë që kryeministri Rama refuzoi që një ditë më parë ftesën e Presidentit Meta për dialog në Presidencë.