Xhudistët kosovarë garojnë në të gjitha kategoritë e Kampionatit në Japoni

Shpërndaje

Njohës të sporteve luftarake po e cilësojnë këtë Kampionat si garën më të vështirë që është mbajtur ndonjëherë në historinë e xhudos.

Është ndarë shorti i Kampionatit Botërorë të Xhudos në Japoni dhe emrat e xhudistëve kosovarë figurojnë në të gjitha kategoritë e kësaj gare.

Njohës të sporteve luftarake po e cilësojnë këtë Kampionat si garën më të vështirë që është mbajtur ndonjëherë në historinë e xhudos, shkruan Klan Kosova.

Në kategorinë -52 kilogramë, konkurrente do të jetë kampionia olimpike Majlinda Kelmendi.

Ndërsa në kategorinë -48 kilogramë, do të garojë xhudistja kosovare, Distria Krasniqi.

Në kategorinë e meshkujve -73 kilogramë, pritet të garojë xhudisti Akil Kosova.

Nora Gjakova do të merr pjesë në kategorinë e femrave -57 kilogramë.

Për fund, në kategorinë e femrave -78 kilogramë do të jetë garuesja kosovare, Loriana Kuka.