Ndahet nga jeta aktori i madh i humorit, Gëzim Kruja

Shpërndaje

Ndahet nga jeta në moshen 80 vjeçare, “Mjeshtri i Madh”, Gezim Kruja. Kohet e fundit ai vuante nga një semundje e rende, teksa kishte humbur edhe zerin.

Ai ka shkruar 15 komedi, 10 recitate, 2 libra me monologë gazmor.

Ka interpretuar mbi një mijë role në skeçe të ndryshme dhe ka 52 vite që ushtron profesionin e humoristit. Në vitin 2004 ka marrë titullin “Krenaria e Qytetit”. Në vitin 2005 merr titullin “Naim Frashëri i Artë” dhe në vitin 2010 titullin “Mjeshtër i Madh”.

Dalja e tij e fundit per mediat ishte ajo ne festen e 80 vjetorit te lindjes qe miqte e teatrit i organizuan.