Ahmeti ftohet të dëshmojë në Hagë nga Gjykata Speciale!?

Shpërndaje

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, është ftuar në cilësinë e dëshmitarit nga Gjykata Speciale.

Gazeta Online Insajderi merr vesh se Ahmeti është thirrur kohë më parë – madje edhe para zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut.

Por, sipas të njëjtit burim, Ahmeti ka refuzuar të udhëtojë gjatë fushatës dhe ka dashur të shtyjë deri pas ditës së zgjedhjeve.

Tani, kur zgjedhjet kanë kaluar, pritet që të niset për në Hagë ku do të intervistohet në Zyrën e Prokurorisë së Specializuar.

Ahmeti, që njihet si një nga themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, po ftohet në cilësinë e dëshmitarit, por nuk mund të konfirmohet nëse dëshmia e tij ka të bëjë me rastin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, apo jo.