Berisha: Fatos Klosi e nxorri në pritë Azem Hajdarin

Shpërndaje

Ish-kryeministri Sali Berisha në emisionin ‘’Opinion’’ ka akuzuar drejtpëdrejt ish-kreun e SHISH, Fatos Klosin si personin që e nxorri në pritë Azem Hajdarin.

Berisha thotë se në pritë Hajdarin nuk e nxorën njerëz brenda PD dhe as njerëz të afërt, por ish-kryeministri rrëfen se si i erdhi lajmi.< Sipas tij, një militant në zyrë i erdhi dhe i tha figurativisht e ‘vrava’ Azem Hajdarin. Berisha kuptoi se në të vërtetë nuk kishte qëlluar ai por erdhi për ta njoftuar. Më tej Berisha thekson se vrasjen e organizoi dhe e serviri pikërisht ish- Shërbimi Informativ Kombëtar, megjithese nuk shpjegon se kush e thirri dhe nga Fieri per mbledhje kryesie te PD dhe pse nuk u be kjo mbledhje! PYETJA:< Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin nga selia e PD? SALI BERISHA: Në pritë, po të ë pyesësh mua, e nxori Fatos Klosi. Kurth. Në deklaratën time është thënë personi që më erdhi në zyrë dhe më tha e ‘vrava’ Azem Hajdarin. Ishte i sfazuar. Më mori në telefon filani e më tha. Po kjo nuk qëllon i thashë, ti s’ke vra se nuk e ke qëlluar ti. Ky ishte sigurisht një militant i PD që më njoftoi. Por kurthin e organizoi, e serviri Shërbimi. Kishte një radio të shërbimit, jo të Policisë. Radio e Shërbimit Informativ. Nga makina që u qëllua. Atëhere thurrën një lajm të tillë, dhe ky lajm i shkoi Azemit. PYETJA: Pse doli? SALI BERISHA:< Si të të vijë, jam dakord që ishte kujdesshëm. Ai mendoi se çfarë mund të ishte kjo. Ai mund të nxirrte bodyguardët. Por bëri një vlerësim të gabuar. Absolutisht jo. Nuk e bënë nga brenda PD. S’besoj të ketë qenë telefonatë e të afërmve. Unë besoj se ky variant që më është treguar ka të vërtetën brenda, dhe nuk e kam ndjekur mbrapa konkretisht ky problem. Telefoni, vrasësit normale që do merrnin telefonin.