Vajza muslimane me mbulesë fitoi kampionatin botëror të kujtesës ’prestigjioze’ duke mundur 300 garues

Shpërndaje

Vajza Muslimane Fitoi the Kampionatin Botëror të Kujtesës ’prestigjioze duke mundur 300 garues. Një e re myslimane nga Pakistani i ka bërë muslimanët krenarë duke fituar Kampionatin e mirënjohur ‘World Memory’ të mbajtur në Kinë.

Emma Alam fitoi në finalet globale të Kampionatit të 29-të të Kujtesës Botërore duke mundur më shumë se 300 garues nga e gjithë bota.Garuesit ishin nga kombësi të ndryshme si Kina, Kanada, Malajzia, Mbretëria e Bashkuar, Koreja e Jugut, Vietnami, India, Algjeria, Shtetet e Bashkuara, Hong Kong, Macau, Tajvani, Libia, Katar dhe Iraku.

Emma garoi në rreth 10 disiplina në garën tre-ditore dhe shënoi 9500 pikë. Ajo u shpall kampione e përgjithshme e Kampionatit të 29-të Botëror të Kujtesës.Kandidatët me aftësitë më të mira, më të shpejta dhe të mprehta të kujtesës garuan për të demonstruar fuqinë e tyre intelektuale dhe për të vendosur lartësi të reja të asaj që kujtesa njerëzore mund të arrijë me të vërtetë. Emma Alam plotësoi të gjitha kriteret e përmendura më sipër dhe fitoi garën globale të kujtesës 2020. Emma ka qenë një vajzë kampione pasi edhe më herët ka fituar medalje të shumëfishta në kampionate të ndryshme. Ajo ka marrë pjesë dhe ka fituar disa medalje në Kampionatin e 3-të të Azisë dhe Paqësorit të Kujtesës në Malajzi, dhe Kampionatin e 28-të Botëror të Kujtesës në Kinë.

Kampionati Botëror i Kujtesës është një konkurs i organizuar i sporteve të kujtesës, në të cilin garuesit mësojnë përmendësh sa më shumë informacion brenda një periudhe të caktuar kohe. Ai filloi përsëri në 1991 dhe ka qenë në vazhdim çdo vit, me përjashtim të vitit 1992. Tema dhe koncepti i këtij kampionati mblodhi një popullaritet të madh.Tani, ky kampionat është një nga kampionatet më të njohur në të gjithë botën.Formati dhe niveli i garës është vërtet i vështirë në kampionat. Ka dhjetë disiplina të ndryshme të emërtuara:

Numra një orë, numra 5 minutësh, numra të folur, lexoni një për sekondë, shifra binare 30 minutëshe, letra lojëra një orë, lista të rastësishme 15 minutëshe të fjalëve, emra 15 minutësh dhe fytyra, data historike 5-minutëshe, imazhe abstrakte 15-minutëshe / imazhe të rastësishme 5-minutëshe dhe karta Speed ​​-

Gjithmonë disiplina e fundit.Emma është shumë e lumtur që mban titullin e Kampiones Globale dhe shprehu gëzim për të. Ajo tha, “Unë kisha synuar të jepja më të mirën time në WMC 2020, i mbështetur nga një praktikë e përditshme për dy vitet e fundit me trajnerin tim dhe institutin.Akoma më habit sa i fuqishëm është mekanizmi i kujtesës njerëzore dhe sistemi i pafund i ruajtjes së informacionit të trurit. ”Raymond Keene, presidenti global i Këshillit Botëror të Sporteve të Kujtimit gjithashtu e ka duartrokitur atë dhe e ka quajtur atë një nga arritjet më të mëdha sportive për Pakistanin, një heroinë unike në pandeminë e god’itur në vitin 2020, dhe kampione supreme e kujtesës botërore për vitin 2020.