Erdogan kritikon trajtimin e refugjatëve nga autoritetet greke

Shpërndaje

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, shprehu kritika të ashpra për trajtimin e autoriteteve greke ndaj refugjatëve në kufirin turko-grek të cilët dëshirojnë të arrijnë në vendet evropiane, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një eveniment në Stamboll me rastin e 8 Marsit-Ditës Ndërkombëtare të Gruas, presidenti turk tha se askush nuk po e ngre zërin kundër “akteve jonjerëzore” të Greqisë ndaj azilkërkuesve.

“Askush nuk po e dënon persekutimin e grave refugjate në kufirin turko-grek, të cilat qëllohen ose rrahen”, tha Erdoğan.

Presidenti i Turqisë Erdoğan tha se të hënën do të takohet në Belgjikë me zyrtarë të BE-së për të diskutuar situatën e azilkërkuesve në kufirin turko-grek.

Përkundër të gjitha grave dhe fëmijëve që kanë humbur jetën në Siri, tha Erdoğan, kësaj çështjeje nuk i është kushtuar vëmendja e nevojshme.

Ai tha se ekziston heshtje përballë vështirësive, abuzimit dhe vr*asjes së grave në gjithë globin dhe kritikoi “hipokrizinë” e botës e cila feston Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

“Është hipokrizi që bota me ndërgjegjen e saj të ngurtësuar feston 8 Marsin, Ditën Ndërkombëtare të Gruas”, deklaroi presidenti turk.

Duke folur për krizën në Siri, ai theksoi se qëllimi i Turqisë asnjëherë nuk ka qenë pushtimi ose aneksimi i territoreve siriane.