Publikohen pamjet: Digjet flamuri i Bullgarisë (Video)

Shpërndaje

Në rrjetet sociale gjatë ditës së sotme është publikuar një video ku shihet se si digjet flamuri i Republikës së Bullgarisë.

Në video shihet shkruhet se kjo është “përgjigje ndaj historisë së përbashkët”.

Ndryshe, para dy ditëve Bullgaria nuk dha dritë të gjelbër për nisjen e bisedimeve mes RMV-së dhe Bashkimit Evropian.

Bullgaria, krahas figurës së Goce Dellçevit, insiston që Maqedonia e Veriut të pranojë se gjuha maqedonase dhe identeti maqedonas kanë rrënjë ose prejardhje bullgare, gjatë luftës së dytë botërore Bullgaria s’ka qenë okupatore dhe se Maqedonia duhet të heq dorë nga pakica maqedonase në Bullgari.