Ambasada amerikane publikon një pjesë të letrës së Reeker drejtuar Zaev në Twitter

Shpërndaje

Ambasada amerikane në vend sot shkroi në Facebook në lidhje me letrën që Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Philip Reeker dërguar kryeministrit Zoran Zaev.

Në letër, Riker përsëriti mbështetjen e SH.B.A.-së për proceset e integrimit evropian në Maqedoninë Veriore dhe inkurajoi Shkupin dhe anëtarët e BE për të gjetur zgjidhje për çështje bilaterale jashtë proceseve të integrimit evropian.

“Ne ju inkurajojmë ju dhe vendet e BE të kërkoni një zgjidhje për çështjet bilaterale jashtë integrimit të Maqedonisë Veriore në BE,” shkruan kështu ambasada e SHBA në llogarinë e saj në Facebook, pjesë e letrës së Reeker.

Ndër të tjera, ai inkurajoi Maqedoninë e Veriut të bëj përparim në aspiratat e saj për në BE, integrimin duke hapur dhe mbyllur kapitujt e negociatave, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara ishin optimistë se konferenca e parë ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë Veriore gjatë presidencës gjermane të BE do të mbahej së shpejti.