Erdogan i pikëlluar për vdekjen e ish-presidentit të Egjiptit

Shpërndaje

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taib Erdogan përmes një postimi në facebook ka thënë se me shumë dhimbje e ka marr lajmin për vdekjen e ish-presidentit të Egjiptit, Mohamed Morsi.

“Me trishtim të madh dhe pikëllim, mora lajmin e vdekjes së vëllait tim Mohamed Morsi, i pari i zgjedhur në mënyrë demokratike. Lutem për mëshirë për vdekjen e militantit më të madh të demokracisë, Mohamed Morsi. Të Zotit jemi dhe te ai kthehemi”, ka shkruar Erdogan.

Mediet shtetërore të Egjiptit kanë raportuar se ish-presidenti i këtij shteti, Mohamed Morsi, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë. Sipas tyre, ai fillimisht është alivanosur, ndërsa më vonë ka vdekur.

Televizioni Shtetëror të martën njoftoi se Morsi u sëmurë pas një seance gjyqësore.

Morsi u zgjodh në mënyrë demokratike në 2012 pasi Pranvera Arabe 2011 pa fundin e sundimit 30-vjeçar të Presidentit Hosni Mubarak.